2 квітня 2021 року вийшов друком спеціальний випуск видання «ТОП-100. Рейтинги найбільших», присвячений фінансовому ринку України. Офіційний портал ГК «Октава Капітал» наводить повний переклад українською розгорнутого інтерв’ю CFO, Голови фінансово-аудиторського комітету групи компаній Дмитра Рибальченка, з фінансовим редактором видання про засоби збереження капіталу та принципи побудови ефективного фінансового департаменту.
Ред.: Які тренди найбільше впливають на вашу галузь?
Д.Р.: Ключовий тренд – побудова ефективного віддаленого офісу. Зараз дистанційна робота – краще рішення з точки зору епідеміологічних ризиків. Ми перейшли на віддалену роботу, а контакти стали вести через меседжери, Zoom та TeamViewer. В режимі дистанційного офісу ми працювали 2-3 тижні з початку карантину, потім перейшли на формат part time. Також зросла потреба в навчанні та підвищенні професійних навичок. В цій ситуації допомагає електронний документообіг, який ми активно запроваджуємо.
Ред.: Поділіться найбільш значущими тенденціями в компанії з точки зору фінансиста.
Д.Р.: В 2021 році ми, як і роком раніше, переводимо всі активи в ліквідність. Багато інвестуємо в стартапи. Компанія активно шукає цікаві для інвестування об’єкти, щоб максимально диверсифікувати портфель. В цьому процесі у фінансистів ключова роль: ми розраховуємо моделі та фінансові потоки. Для цього в компанії було підсилено фінансовий департамент, зокрема з’явився інвестиційний менеджер тощо.
Ред.: Які реформи відбулися в роботі фінансового департаменту останнім часом та як це відобразилося на економіці компанії?
Д.Р.: Компанія обрала нестандартний для кризових часів шлях. У 2020 році ми максимально зберегли персонал та паралельно збільшили витрати на мотивацію співробітників. Важливо, щоб спеціалісти відчували підтримку компанії. Звичайно, не обійшлося без оптимізації витрат. Зокрема, довелося заморозити зростання заробітної плати, але одночасно ми запровадили програму винагород за роботу з новими клієнтами. Завдяки цьому плануємо цього року збільшити долю на ринку.
Ред.: Які навички для фінансових управлінців стали ключовими в сучасних умовах, на Ваш погляд?
Д.Р.: В першу чергу це емпатія: розуміння співробітників, їх потреб та психології. Тому ми впровадили різноманітні тренінги, що допомагають нам зараз боротися зі стресом. В теперішніх умовах головне – максимальна підтримка та залученість.
Ред.: Як зберегти корпоративний капітал у часи турбулентної економіки?
Д.Р. Нинішня криза зачіпає в тому числі фінанси, тому для збереження корпоративного капіталу важливо, в першу чергу, все виводити в ліквідність. Вона поділяється на декілька валют: гривня, евро, долар. Все це фіксуємо та готуємо новий інвестиційний портфель без ризикових стратегій. Наприклад, зараз не час для великих інвестицій в нерухомість. До того ж на ринку існує велика ймовірність виникнення чергової фінансової бульбашки, тому в середньо терміновій перспективі краще орієнтуватися на вихід в «живих» грошах.
Ред.: В Вашій компанії застосовано модель управління з застосуванням комітетів. Які її плюси та мінуси?
Д.Р.: Модель управління через комітети довела свою ефективність на практиці, і ми й надалі будемо її використовувати. Також застосовуємо advisory board (модель радників) та зовнішні наглядові ради. Погляд ззовні надзвичайно важливий, це дозволяє виключити ймовірність помилки внутрішнім менеджментом. Голови комітетів в «Октава Капітал» – це незалежна думка та важливі підказки для прийняття швидкого та ефективного рішення.
Ред.: Яким, на Вашу думку, буде фінансовий директор майбутнього?
Д.Р.: Фінансовий директор у майбутньому має бути не тільки фінансистом, а ще й управлінцем і трохи ейчаром – розуміти своїх співробітників, щоб об’єднати їх для досягнення загальної мети. Також він має бачити напрямки розвитку компанії та інформувати топ-менеджмент та акціонерів про плюси та мінуси кожного рішення щодо управління капіталом та стану ринку. Для цього необхідно «прокачати» не тільки фінансові компетенції, але й управлінські.
Ред.: Який Ваш прогноз розвитку компанії на 2021 рік?
Д.Р. В минулому році розвиток компанії був стриманим через коронокризу, ми застосували стратегію збереження обсягів та робочих місць. Цього року ми однозначно розраховуємо на зростання як за чисельністю персоналу, так і за обсягом доходів та іншими фінансовими показниками.