Що відомо про звільнення імпорту?
9 листопада уряд ухвалив постанову про звільнення імпорту генераторів та акумуляторів від ПДВ та мит. З певною затримкою але зрештою відреагувала Державна митна служба України та розіслала відповідні листи регіональним митницям. Сподіваємося, що це матиме позитивний вплив на дефіцит генераторів, акумуляторів та іншої техніки, яка здатна допомогти українцям перезимувати в умовах постійних відключень електроенергії.
Зверніть увагу! Ці норми не поширюються на товари, що мають походження з рф чи білорусі або ввозяться з їх території та/або з окупованої території України, визначеної такою згідно із законом.
Що треба знати про вимоги до локалізації?
Законопроект про локалізацію, розроблений у тісній співпраці із ФРУ, був прийнятий Верховною Радою 16 грудня 2021 року.
Згідно із Законом з 14 липня та протягом наступних 10 років на державних тендерах при закупівлях
- міського транспорту,
- комунальної та спецтехніки,
- залізничного транспорту,
- продукції енергетичного машинобудування
- аерокосмічної продукції
вимагається не менше 10% української складової. Щорічно цей поріг буде збільшуватись на 5%, поки не досягне 40%.
Наприклад, в Compass Engineering на відповідність нормам локалізації комплектуємо зарубіжні ДГУ вартістю більше 200 000 грн. щитами управління, регуляторами напруги AVR та захисними шумопоглинаючими кожухами, які виготовляємо на базі нашого виробництва електрощитового обладнання.
Проте, з огляду на те, що такі товари, як електрогенератори, набули критично важливого значення в умовах агресії, яка супроводжується знеструмлення житлових будинків, будівель органів влади та медзакладів, систем зв’язку та теплопостачання, тощо дію вимог закону про локалізацію тимчасово призупинено при закупівлі державою, територіальними громадами та ОТГ обладнання, необхідного для відновлення та забезпечення стабільної роботи енергосистеми.
Відомо, що вимоги до локалізації не розповсюджуватимуться на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.
Які прилади допоможуть пережити блекаут?
Зарядні станції — потужний пристрій для заряджання мобільних гаджетів та забезпечення мінімально-необхідного побутового електропостачання. Від зарядних станцій великої потужності можна навіть живити деяку побутову техніку. В портфелі Compass Engineering представлено два виробники зарядних станцій:EcoFlow таJackery. Обидва бренди достойно справляються із задачею забезпечення запасом енергії в обмеженому періоді часу.
Інший, набагато дешевший спосіб досягти того ж ефекту, що і від використання зарядної станції, – це поєднати джерело безперебійного живлення (ДБЖ) + гелевий або AGM-акумулятор. Обирайте ДБЖ з інверторним перетворювачем, здатне видавати правильну синусоіду для побутових приладів, а акумулятор, який не боїться просадки до нуля. Отримаєте надійнупідтримку роботи важливих приборів, таких як Wi-Fi, газова колонка, холодильник, офісна техніка. Цей спосіб вирішення має перевагу – значно нижча вартість, але також має і недоліки у вигляді громіздкого приладдя в вашій оселі, кабелів, подовжувачів і т. ін.
Генераторні установки (дизельні або бензинові; інверторні або звичайні) – для довготривалого живлення в ситуаціях повного зникнення струму. Під час роботи генераторної установки заряджаємо станцію або ДБЖ. Завдяки цьому робимо перерву в роботі генераторної установки, переключаємося на зарядну станцію і не витрачаємо пальне. В портфелі Compass Engineering маємо генераторні установки , CUMMINS та ін. На що важливо звертати увагу: зараз, коли попит стимулює зростання цін, можна легко потрапити в халепу, намагаючись купити щось задешево. Я не виправдовую ситуаційну винахідливість реселерів. Лише звертаю увагу покупців, що в ситуації коли наш спраглий ринок намагаються наситити підробками, дешевше, може означати сильно гірше. Багато азійських noname підробок намагаються збути під відомими торговими марками. Це досить просто “лікується” аналізом сайту виробника та порівнянням наявних там лінійок продукції з тим, що вам пропонують в Інтернеті.
Зарядна станція + портативна сонячна батарея = мініелектростанція для автономного і резервного живлення за умов сприятливих погодних умов. Соняшні панелі отримуватимуть енергію, яка акумулюється в літієвій батареї зарядної станції, яка в свою чергу віддає накопичену енергію далі. До зарядної станції, як ми вже знаємо, можна можна підключати техніку, різну електроніку та навіть медичне обладнання. В портфеліJackery маємо в наявності соняшні панелі сумісні з їх зарядними станціями.
Для власників приватних будинків, які мають присадибну територію і натхнення до “зеленої” енергетики, можна спробувати витратний, проте ефективний варіант: сонячна панель + гібридний інвертор від сонячної станції + аккумулятор/ДБЖ/зарядна станція + бензиновий генератор для резервної зарядки. Теоретично можна отримати повну енергонезалежність за сприятливих погодних умов.
Зверніть увагу, що незалежно від того, який варіант боротьби с блекаутами ви оберете, варто витрати додаткову +/- 1000 грн. на реле напруги з контролем струму. Воно захистить ваші побутові прилади та офісну техніку від стрибків напруги, якими часто супроводжуються вимикання/вмикання світла.
Сподіваюсь, наші стислі рекомендацію допоможуть вам визначитись з напрямом розбудови енергонезалежності. Якщо залишились питання або з приводу підбору індивідуального рішення для ваших потреб, звертайтесь, будь ласка, на info@compass-engineering@com.ua.
Автор: Віталій Роздобутько, СЕО Compass Engineering
Джерело: compass-engineering.com.ua