Skip to content Skip to footer

Форензік: що це і чому так необхідно бізнесу?

[cmsmasters_row][cmsmasters_column data_width=”1/1″][cmsmasters_text]

У сучасному світі ні в чому не можна бути впевненим на всі сто. Особливо це стосується бізнес-середовища, де ділова безпечність може часом обійтися дорогою ціною. Скажу так: компанії переживають важкі часи в зв’язку з кризою не частіше, ніж через дії недобросовісних співробітників.

Як цього не допустити? Є три золотих правила: аудит підприємства, виявлення слабких місць і впровадження превентивних заходів. Всі зазначені функції поєднує в собі відома в ділових колах послуга форензик. Саме цей інструмент покликаний допомогти власнику переконатися, що в його компанії працює сильна і надійна команда, яка веде підприємство до успіху.

Звідки чекати біди

Всі бізнесмени прекрасно розуміють, що недобросовісна діяльність їхніх співробітників не обіцяє нічого хорошого, однак виявити її можуть лише одиниці. “Знаю, що крадуть. Не можу зрозуміти, де саме”, – давно в топі висловлювань українських бізнесменів. Це й не дивно, адже дати збій може будь-який з ланок трудової ланцюга: від співробітників фінансового департаменту або відділу продажів до топ-менеджера. І в кращому випадку це буде проста недбалість працівника або ненавмисне розкриття конфіденційної інформації. Ось, наприклад, ситуація з життя: помічниця бухгалтера йде на обід з новим знайомим, який за чашкою кави розпитує про її робочому таймінг і обов’язки. Після цього чекайте чого завгодно – обшуку, рейду, пограбування або банального шпигунства.

Набагато гірше, якщо будуть виявлені факти спотворення фінансових звітностей, крадіжки при закупівлях, присвоєння чи розтрати активів, хабарництва, промислового шпигунства або взагалі саботажу роботи підприємства. І тут фінансові втрати – лише одне з зол. Не менш страшний і репутаційний шкоди.

Приклад: щоб прикрити власну некомпетентність і промахи, фінансовий директор протягом декількох кварталів “малює” цифри у фінансовій звітності. Що в результаті? Поки махінації розкриються, власник вже встигне прийняти ряд неправильних рішень, грунтуючись на недостовірних даних. Компанію вдасться врятувати, але шкоди може скласти мільйони гривень.

Коли вводити важку артилерію

Як би там не було, одна людина в особі власника або фінансиста (нехай навіть дуже чесного і обдарованого) провести аудит підприємства на предмет шахрайських схем просто не в змозі. Тут необхідні знання в декількох специфічних площинах – юридичної, фінансової, бухгалтерської, адміністративної. Саме тому на світовому ринку корпоративних послуг все більшої популярності набирає форензик. Цю послугу надає, як правило, ціла команда професіоналів, які можуть місяцями “відпрацьовувати” підприємство, щоб виявити незаконні маніпуляції всередині. Найчастіше таку команду залучають ззовні, що гарантуватиме неупередженість аудиту і збереже здоровий клімат в колективі, адже в брудній білизні будуть копатися НЕ колеги, а чужі люди.

А що на ділі?

Для проведення повномасштабної перевірки бізнесу на предмет шахрайства у фахівців по Форензік існує цілий набір інструментів: аналіз системи безпеки, перевірка фінансової звітності, моніторинг діяльності відділів виробництва, закупівлі і продажу, а також здійснення комерційної розвідки. Результативність таких дій прекрасно ілюструють робочі кейси.

Ось один з них: акціонери великого будівельного холдингу зіткнулися з постійним і необгрунтованим дефіцитом оборотних коштів на підприємстві. Підозри впали на менеджерів, які за результатами розслідування було викрито в нецільовому використанні платежів від клієнтів. Також команда фахівців змогла встановити факти:

– підписання контрактів із заздалегідь визначеною завищеною вартістю;

– використання частини отриманої передоплати як стимулюючого відсотка для окремих представників замовника;

– підписання фіктивних контрактів по вже виконаним об’єктів;

– завищення кількості витрачених матеріалів і обсягів виконаних робіт;

– навмисного виконання будівельних робіт з порушенням встановлених вимог;

– залучення некваліфікованих робітників, що спричинило необхідність здійснювати гарантійні ремонти практично в кожному зданому об’єкті за рахунок компанії.

В результаті історія закінчилася відстороненням відповідальних за ведення будівництва менеджерів. До того ж проти них були порушені кримінальні справи за фактом доведення компанії до банкрутства.

Попереджений значить озброєний

На завершення хочу нагадати одну просту істину: спрогнозувати і запобігти катастрофі набагато легше, ніж розбиратися з її наслідками. Тому не варто забувати, що форензик – це не тільки робота з проблемою, але ще і ідентифікація ризиків і розробка комплексу превентивних заходів. Побудувавши систему протидії шахрайству і хабарництву команда фахівців з Форензік може допомогти організувати роботу служби внутрішнього контролю, налагодити систему комунікації між працівниками і керівництвом (гаряча лінія, онлайн-звернення), проаналізувати слабкі місця і розробити індивідуальний план протидії шахрайству. До слова, практично всі великі міжнародні компанії мають свій власний протокол дій на такий випадок, а їх співробітники регулярно проходять тренінги з корпоративної безпеки. Так що моя порада – грайте на випередження:

– регулярно проводите аудит свого бізнесу;

– не нехтуйте систематичної перевіркою персоналу;

– не зволікайте при виникненні найменших підозр, а відразу звертайтеся до фахівців.

[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]