Skip to content Skip to footer

Розвиток military-tech: як захистити авторське право на корисні речі для фронту

Війна змушує українців навчитись бути завжди на кілька кроків попереду ворожих планів та міркувань. Так, днями стало відомо, що український ударний безпілотник вже «проходить навчання» і незабаром зможе завдавати удари у відповідь на зазіхання ворога на наші території. Наразі нову розробку забезпечили функцією повернення.

Українці працюють на різних фронтах цієї війни, аби забезпечити підтримку ЗСУ, зокрема і в галузі інноваційних технологій. Разом із тим поява нових розробок, пристроїв чи програмного забезпечення потребує належного оформлення з точки зору авторського права. На які нюанси цього процесу варто звернути увагу і як авторові винаходу захистити свої права, розповіла Mind провідна юристка аутсорсингової компанії Nota Group Ганна Жакот.

З початком повномасштабного військового вторгнення наша держава взяла курс на підтримку військової галузі, зокрема розвитку напряму military-tech. Внаслідок чого навіть розроблена відповідна грантова програма, що дозволяє спеціалістам у сфері технологій, кібербезпеки, військових розробок здійснити свій вклад у перемогу та водночас підтримати економіку.

Найрозповсюдженішими наразі є технічні розробки дронів, а також відповідне програмне забезпечення (ПЗ) для підтримки їх працездатності. Проте відповідна сфера є вкрай потенційною і для інших розробок, особливо з урахуванням наявного рівня попиту.

Саме тому українськими спеціалістами, зокрема в ІТ-галузі, наразі активно впроваджуються нові винаходи та інші об’єкти, що прямо чи опосередковано можуть допомогти нашим військовим.

Проте на етапі створення не закінчується життєвий цикл таких об’єктів, тож розробникам варто завчасно подбати про їх юридичне оформлення, а також про розподіл прав на них.

Чому це важливо?

Згідно з чинним українським законодавством про авторські та суміжні права, право на твір виникає у автора з моменту його створення. 

Якщо розглядати розробки military-tech як твори (а саме ними вони часто і є в розумінні чинного законодавства), виходить, що саме фізична особа-розробник є власником прав на такий об’єкт. А відтак саме розробник, а не компанія, на яку він працює, може вирішувати подальшу долю створеного ним виробу.

Тож тут можемо стикнутись з проблемою: а чи є взагалі компанія, яка здійснює поставку або інше відчуження military-tech-об’єкту його належним правовласником?

Як захистити свої права новому правовласнику? 

Для того щоб перехід прав все ж відбувся, його треба документально зафіксувати. Найбільш розповсюдженими способами є передання або повне відчуження прав на об’єкт за договором (це може бути також ліцензія), а також його розробка відповідно до службового завдання (але в такому випадку важливою умовою є наявність трудових відносин між розробником та компанією).

Під час укладення та підписання договорів про розпорядження майновими (авторськими) правами між розробником та компанією сторонам варто приділити особливу увагу:

  • обсягу прав, що передаються (адже можливий їх частковий розподіл, однаковий обсяг для обох сторін або повне відчуження),
  • строку передачі таких прав до компанії, а також території дії прав (це не обов’язково може бути виключно Україна).

Саме у випадку коректно складеного договору права та інтереси обох сторін будуть дотримані, а у подальшому можливі ризики виникнення конфлікту, пов’язаного із з’ясуванням факту, хто ж є належним правовласником, суттєво знизяться або й зовсім зникнуть.

Що ще може зробити правовласник? 

Доречною опцією для нового правовласника є можливість державної реєстрації факту переходу прав – незалежно від того, відбувся він шляхом договору або внаслідок створення службового твору.

Реєстрація проводиться уповноваженим державним органом та має наслідком отримання правоохоронного документа – патенту (у випадку реєстрації об’єкту у формі винаходу або корисної моделі) чи свідоцтва (під час реєстрації програмного забезпечення).

Що ж буде без проведення процедури розподілу майнових прав?

Компанія, яка виступає постачальником, посередником між фізичною особою-розробником та безпосереднім замовником military-tech-об’єктом, у такому випадку ризикує бути порушником авторських прав, адже ніяких свідчень того, що вона отримала відповідний обсяг прав від розробника не буде.

Чинним законодавством наразі за таке порушення встановлена відповідальність у формі штрафу розміром від 3400 грн до 17 000 грн, або виправних робіт, або позбавлення волі на строк до двох років.

Насправді ж у ході судового провадження можуть виникнути ще й більш несприятливі наслідки у вигляді зіпсованої репутації на ринку, а також покриття матеріальних та моральних збитків, нанесених відповідними порушеннями.

Крім того, можуть бути зірвані зобов’язання по вже укладених контрактах із замовниками, адже внаслідок наявного спору щодо порушення авторських прав відповідний об’єкт, швидше за все, не зможе бути поставлений, а відтак наявний ще й ризик прострочення зобов’язань перед контрагентами.

Відтак питання акумулювання та належності прав на новостворені об’єкти інтелектуальної праці технічних спеціалістів не можна знецінювати або загалом ігнорувати. Згадана неочевидна на перший погляд проблема може принести вкрай несприятливі наслідки бізнесу. Особливо враховуючи те, що процедура передання авторських прав не є надскладною, хоча й потребує залучення висококласного спеціаліста.

Ініціювати її потрібно як можна швидше, а краще – ще на етапі зародження ідеї про створення відповідного military-tech-об’єкту потурбуватися про врегулювання питання подальшого розподілу прав на нього. Цим бізнес насамперед убезпечить себе, а також сприятиме надійності подальшого ланцюжка розповсюдження створеного об’єкту.

Автор: Ганна Жакот, провідна юристка аутсорсингової компанії Nota Group

Джерело: mind.ua