Skip to content Skip to footer

Як живеться українцям в інших країнах

Героїчний захист нашої країни триває вже понад 200 днів. Уже пів року Україні доводиться долати безпрецедентні виклики нового часу на воєнному, економічному, дипломатичному та правовому фронтах. Нам доводиться вирішувати чимало критичних питань тут і зараз. Але потрібно замислитися й про майбутнє, готуватися до важкої зими та розробляти стратегію порятунку економіки – чи то в масштабах цілої країни, чи то однієї сім’ї.
Попри позитивні очікування та обнадійливі військові прогнози, ми не знаємо, коли закінчиться війна. Нам невідомо, у якому стані опиниться кожна галузь української промисловості після перемоги. Ми не знаємо, скільки ще людей до того часу залишить нашу країну, не витримуючи ваги тягаря, який ліг на плечі кожного українця. І точно не можемо спланувати, скільки переселенців повернеться з-за кордону у рідні домівки після завершення війни. Занадто багато невідомих у цій надскладній задачі, яку підсунуло нам життя і загарбник зі сходу.
Хочемо звернути вашу увагу на декілька економічних прогнозів, які допоможуть зорієнтуватися у цьому нескінченному потоці інформації.
Минулого разу ми писали, а сьогодні вкотре хочемо нагадати, що у багатьох країнах Європи змінюються правила перебування для українців. І більшість держав їх змінює не на користь наших громадян. Стисло про те, на що можуть розраховувати українські біженці від початку осені 2022 року у Польщі, Німеччині, Франції та інших країнах Європи можна прочитати у матеріалі ТСН. Українці, які перебувають у Німеччині без оформлення статусу тимчасового захисту, у яких наприкінці серпня вичерпались безвізові дні, мають або покинути країну, або легалізувати своє тамтешнє перебування. Також треба мати на увазі, що восени у Німеччині має подорожчати проїзд у громадському транспорті. У Чехії скасують субсидію за житло для біженців із України. Таке рішення про заощадження бюджетних коштів було ухвалено через проблему різкого зростання цін на енергоносії. Детальніше про це можна прочитати за посиланням: https://cutt.ly/9CC6lxH.
Європейські перспективи перебування важливо розуміти в контексті того, що експерти прогнозують посилення міграційних процесів після закінчення війни. Йдеться про те, що до жінок, які адаптуються за кордоном, поїдуть їхні чоловіки, і пояснюється така ймовірна тенденція рівнем безробіття в Україні, станом економіки, інфраструктури та туманними перспективами повоєнної відбудови країни, яка залежатиме не лише від донатів Заходу, але й завдяки ефективному механізмові репарації від країни, яка розпочала це агресивне кровопролиття. Детальніше з коментарями міграційного експерта можна ознайомитися тут: https://cutt.ly/vCVtMQf.
Згідно з попередньою оцінкою Бюро національної статистики Великої Британії, 42 % біженців із України змогли працевлаштуватися на новій території – на противагу 9 % у квітні 2022-го. Отже, трудолюбивим українцям не так складно адаптуватися в нових умовах, і це може суттєво вплинути на міграційні, а відтак, на економічні процеси повоєнної України.
А яка ситуація з діловою активністю в нашій державі зараз? Національний банк України щомісяця розраховує індекс очікувань ділової активності (ІОДА). У серпні 2022 року ІОДА дещо виріс до 44.1 із липневих 43.6, однак війна стримує економічну активність.
За загальним висновком, підприємства промисловості та сектор будівництва поліпшили оцінки економічних перспектив із огляду на релокацію частини підприємств до більш безпечних регіонів, і завдяки сприятливим сезонним умовам та поступовому відновленню будівництва житлових і нежитлових приміщень.
Підприємства торгівлі в серпні 2022-го дещо погіршили очікування щодо своєї економічної діяльності, стримані перспективи також має сфера послуг. Стриманими залишаються й оцінки щодо зайнятості: підприємства всіх секторів не очікують збільшення загальної чисельності працівників.
У НБУ підкреслюють, що невизначеність із тривалістю війни та пов’язане з цим погіршення інфляційних очікувань, подальше руйнування виробничих потужностей та інфраструктури, вимушена значна міграція населення всередині країни стримують відновлення економічної активності підприємств усіх секторів економіки. Детальніше читайте за посиланням: https://cutt.ly/0CVi3AD. А тут можна ознайомитися з презентацією цьогорічного серпневого опитування бізнесу: https://cutt.ly/pCVojrf.
Складні часи вимагають складних рішень. І перегляд сімейної фінансової стратегії може стати одним із таких складних, але вкрай необхідних рішень у сучасних умовах.