Skip to content Skip to footer

Як змінився статус українських переселенців у світі за шість місяців війни, – аналізує інформаційне поле СЕО Octava Capital Тетяна Андріанова у колонці в рамках рубрики «Моя хата не скраю»

Повномасштабне вторгнення росії в Україну перетнуло позначку у пів року. А отже, суттєво змінюються умови перебування наших співгромадян, які вимушено покинули Україну, рятуючись від війни, за кордоном.

Яких змін зазнав статус українців у світі за цей час? Ми проштудіювали інформаційне поле та ділимося отриманими результатами.

У кожного переселенця своя історія. Кожен має свої враження та досвід від країни, в якій вдалося знайти безпечний прихисток. Про те, як змінилася допомога біженцям у різних країнах Європи (Польщі, Німеччині, Чехії, Великій Британії та Ірландії) крізь призму історій очевидців – читайте за посиланням: https://cutt.ly/5CeCKUx. Детальніше про пільги для українців у США можна знайти тут: https://cutt.ly/RCe13ka.

Польща стала найгостиннішою з європейських країн, яка прийняла найбільшу кількість вимушених переселенців із України. З лютого 2022 року тамтешні правила соціального забезпечення українців зазнали суттєвих змін. Однак зараз, наприклад, уже немає права на безкоштовний проїзд територією Польщі потягом чи громадським транспортом. Натомість досі зберігається право на працю, безкоштовне медичне лікування та навчання українських дітей у школах, дитсадках і ліцеях. Також у Польщі скасували соціальні виплати (з 1 липня 2022-го на щоденну допомогу у розмірі 40 злотих можуть претендувати лише люди з інвалідністю, вагітні жінки та багатодітні родини). Але введені безкоштовні картки на продукти (детальніше за посиланням: https://cutt.ly/fCeVAm2).

Україна вдячна західним сусідам за таку неймовірну підтримку та надання прихистку нашим жінкам, дітям і літнім людям, убезпечення їх від жахів війни. Щирі від природи українці у боргу не залишаються. На початку серпня на Bloomberg вийшла стаття «Виграш Польщі, втрата України: гарячий ринок праці радо приймає біженців» (https://cutt.ly/pCeB1ZZ), у якій йдеться про те, що польська економіка може отримати значні вигоди завдяки працевлаштуванню українців. Адже, як зазначається у статті, однією з причин гальмування темпів розвитку польської економіки останніми роками є демографічна криза. За даними видання, наприкінці липня 2022 року вже 385 тисяч українських біженців працевлаштувалися в країні. Отже, вони можуть значно посилити позиції економічної Польщі на європейській карті.

Проте зовсім не в усіх країнах Європи соціальні пільги та правила перебування для українських переселенців поліпшуються чи пом’якшуються. Наприклад, з 1 вересня 2022 року змінюються правила перебування громадян України на території Німеччини. Зокрема, тамтешній уряд розпочне облік часу перебування у країні. Враховуватимуться всі дні перебування, починаючи з 24 лютого 2022-го. Ті українці, які перебувають у Німеччині понад 90 днів, мають отримати статус тимчасового захисту або залишити країну на наступні 90 днів. Детальніше про це можна прочитати тут: https://cutt.ly/LCeMvvV.

Також повідомляється про те, що Шотландія призупиняє програму підтримки українських біженців через брак відповідного житла. Наразі в Шотландії перебуває сім тисяч українців. За деталями вам сюди: https://cutt.ly/ECeMMkr. А Швейцарія також робить жорсткішими правила надання соціальної допомоги українським біженцям. Влада кантону, відповідальна за соціальну допомогу, погодилася посилити правила з тим, щоб доходи та майно біженця враховувалися незалежно від того, отримані вони в Україні чи Швейцарії: https://cutt.ly/iCe1TOb.

Нам залишається сподіватися, що різного роду обмеження є тимчасовими й уряди європейських країн знайдуть нові, оптимальні моделі підтримки наших співгромадян, адже війна в Україні наразі перебуває у своїй активній фазі.

Однак найбільшим нашим сподіванням у цій цинічній та безглуздо нав’язаній росією війні, звісно ж, є перемога України. У такому разі нам не доведеться аналізувати пільги та правила для українських переселенців, бо вони зможуть повернутися на свою безпечну і мирну батьківщину.

Проте наші громадяни вже повертаються попри ризики та виклики. За даними європейської прикордонної служби, у липні 2022 року близько 1,17 мільйона українців поїхали додому, водночас близько 1,16 мільйона українців в’їхали до ЄС. Загалом, кількість українців в Європі залишається така ж, як і в червні, але значно менша, ніж у перші місяці війни (https://cutt.ly/UCe01vt). Такі новини та тенденції лише підтверджують основну думку цієї рубрики про те, що «наша хата не скраю».